Muzeum Ziemi Sokólskiej

Muzeum Ziemi Sokólskiej znajduje się w centrum miasta. Mieści się w zabytkowym budynku, powstałym w XVIII wieku, w czasach rządów na tych ziemiach nadwornego podskarbiego litewskiego Antoniego Tyzenhauza. [źródło]
Jedną z trzech stałych ekspozycji tematycznych, będących do dyspozycji zwiedzających, jest wystawa poświęcona historii Sokółki, okolic i ludzi związanych z miastem.Szczególną uwagę poświęciłam eksponatom związanym z Józefem Marcinkiewiczem.
(...) Sokólski Ośrodek Kultury dzięki wsparciu Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego realizował projekt „Geniusz z Cimoszki – Józef Marcinkiewicz – najwybitniejszy polski matematyk XX wieku”. Celem projektu było zaprezentowanie sylwetki wybitnego matematyka - prof. Józefa Marcinkiewicza. Ten geniusz matematyki wliczany jest w poczet najwybitniejszych polskich uczonych XX wieku. Jego błyskotliwa kariera naukowa przerwana została w wieku 30 lat, gdy w 1940 roku w Starobielsku został on zamordowany w zbrodni katyńskiej. Jedna z jego głównych dziedzin zainteresowań i badań – teoria interpolacji, wykorzystywana jest obecnie w grafice komputerowej, fotografii cyfrowej. [źródło]

Dział Tatarski to wystawa stała prezentująca historię, kulturę Tatarów Polskich, jest doskonałym wprowadzeniem do zwiedzania Szlaku Tatarskiego. Na ekspozycji można obejrzeć unikalne dokumenty piśmiennicze, pamiątki rodzin tatarskich związanych z Sokólszczyzną: daławary, hramotki, duaiki. Wyjaśnione są najważniejsze pojęcia związane z religią Islamu, którego wyznawcami są Tatarzy. Znajdują się tu także eksponaty związane z historią wojskowości, informacje o najważniejszych obrzędach religijnych w kulturze tatarskiej, można obejrzeć strój duchownego tatarskiego, poznać budowę meczetu w Bohonikach, przeczytać o tradycjach weselnych, pogrzebowych, poznać ciekawe sylwetki wybitnych przedstawicieli społeczności (pamiątki po Józefie Jasińskim, pamiątki ofiarowane muzeum przez Dżennet Dżabagi-Skibiniewską). [źródło]


Najwięcej czasu spędziłam na ekspozycji etnograficznej.
Dział etnograficzny w formule zaaranżowanej izby wiejskiej prezentuje zbiór przedmiotów użytkowych związanych z życiem codziennym na sokólskiej wsi w wieku XIX i XX, m.in. słynne dywany dwuosnowowe. [źródło]Jak zwykle zachwyciłam się koronkami i haftami.


Poniżej fragmenty krzyża, uratowanego od zniszczenia przez upływ czasu i warunki atmosferyczne.
Polecam:

9 komentarzy:

 1. Bardzo interesujące muzeum!
  Wiedza nieutrwalana niestety wietrzeje i tak to stało się z moją wiedzą matematyczną, jednak grafika komputerowa i fotografia cyfrowa są mi bliskie dlatego to postaram się pamiętać o Józefie Marcinkiewiczu. To wielka strata że tak młodo bestialsko pozbawiono go życia.
  Dżannet Dżabagi-Skibniewska ciekawa kobieta.
  Fajna ta lampa naftowa podobna do kufla, pomysł z uchem przy lampie szczególnie mi się podoba, wzór na szkle też ciekawy.
  W latach młodości mej takie duże liczydła widywałam jeszcze w różnych urzędach.
  Bardzo podobają mi się dywany dwuosnowowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawi ludzie są związani z Sokółką, na przykład bracia Ejsmontowie, słynni polscy żeglarze.
   Lampka mi się spodobała, jest maleńka, wielkości szklanki, nigdy takiej nie widziałam.
   A liczydła drewniane posiadam :)

   Usuń
  2. Ta lampka to tak jakby "naftowa latarka", też widzę taką pierwszy raz.
   Używasz jeszcze te liczydła? Rachmistrze bardzo biegle na nich liczyli. Takie liczydło można by rzec, że ma matematyczną duszę, a kalkulator to bezduszna maszyna :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe. Nigdy tam nie byłam. Cóż! Cudze chwalicie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kalipso, dwie godziny drogi i jesteś na miejscu. A okoliczne tereny warte są zobaczenia.

   Usuń
 3. Byłam tam a jakze i też część etnograficzna mnie zaciekawila bo bardzo lubię skanseny a ta salka lub salki to taki maly skansen. W Sokolce na malej przestrzeni jest wiele do zobczenia, choćby koscioł slawny z cudu eucharystycznego... cerkwie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dział etnograficzny prawie jak u mnie w muzeum, a nie chciałaś wejść i zwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy artykuł: "Intrygujące! „Okiem konserwatora – opieka nad zabytkami kultury ludowej”"
  https://mnwr.pl/intrygujace-okiem-konserwatora-opieka-nad-zabytkami-kultury-ludowej/?fbclid=IwAR28wd2lMNjBf847l7ld1rLpowJWnZi5fngnRMCahyhDHMLYSrRXvG7wCcg

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz i że tracisz swój cenny czas, aby zostawić po sobie ślad.