Ratusz w Zamościu zimowym wieczorem

Lubię od czasu do czasu pochodzić po zamojskim rynku. Szczególnie zimą, ustrojony w setki lampek, wygląda uroczo. W oczy rzuca się, oprócz kamieniczek, ratusz z wysoką wieżą.


Ratusz w Zamościu – manierystyczno-barokowy, główny budynek na zamojskim Starym Mieście. Znajduje się w północnej pierzei Rynku Wielkiego, po stronie zachodniej, jest nieco wysunięty do środka rynku. Posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody. [źródło]

Ratusz, w którym obecnie mieści się Urząd Miasta Zamość, Straż Miejska oraz Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej z Galerią Fotografii "Ratusz", jest symbolem Zamościa.


Ratusz przewidziany (...) był od początku w koncepcji urbanistycznej Zamościa - miasta idealnego, realizowanej od 1580 roku. Budowę Ratusza rozpoczęto w 1591 roku. Wzniesiony został w pierzei północnej (ormiańskiej) na zrębie dwóch budynków zlokalizowanych na działkach będących własnością Bernarda Morando (zm., ok. 1600/1601 r.), głównego architekta i projektanta miasta. Fundamenty budynków tam istniejących pochodziły z końca lat 80. XVI wieku. [źródło, polecam bardzo ciekawy opis]


Wielokrotnie przebudowywany i remontowany, ratusz często zmieniał swoje przeznaczenie. Mieścił między innymi więzienie, szpital, wartownię wojskową, wagę miejską, sklepy, składy towarowe, mieszkania oficerów, bibliotekę, muzeum.


Na wieży ratusza codziennie (w sezonie) o godzinie 12.00 jest odgrywany zamojski hejnał, ale tylko w trzy strony świata – poza zachodnią, ponieważ według legendy założyciel miasta, hetman Jan Zamoyski, zakazał grać trębaczowi w kierunku Krakowa, czyli ówczesnej siedziby króla Zygmunta III Wazy, którego planów hetman nie popierał. [źródło]


Gdyby ktoś miał ochotę zobaczyć jak wyglądał ratusz sto lat temu, to polecam stronę polona.pl.A jeśli ktoś ma ochotę osobiście poznać uroki Padwy Północy, jak czasami nazywa się Zamość, to zapraszam.


Na koniec dodam, że w 1992 roku zamojskie Stare Miasto wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Polecam: 

14 komentarzy:

 1. Trochę za dużo tego wszystkiego na jednej kupie.

  OdpowiedzUsuń
 2. ho ho...ale na bogato! i chyba wszystko w jednym miejscu, na rynku? dzieci miały frajdę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, te dekoracje ustawione są na Rynku Wielkim. Myślę, że i dorośli też są zadowoleni.

   Usuń
 3. Jaki ogromniasty misiaczek w czerwonej czapce Mikołaja, piękny. I wielkie anioły i przymierzyć się można do anielskich skrzydeł.
  Magia światła, baśniowa!
  Ten pomysł ze świąteczną ramką mi się podoba, można tak wykadrować aby stworzyć swoje własne bardzo ciekawe kartki świąteczne z Zamościa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat zimą to ha nigdy nie byłam w Zamościu,a tu takie piękne dekoracje 😀😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba koniecznie zobaczyć Zamość zimą. Jest piękny o każdej porze roku.

   Usuń
 5. Sam Rynek z Ratuszem jest przepiękny....A na dodatek te super dekoracje...:-)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz i że tracisz swój cenny czas, aby zostawić po sobie ślad.