Mała podlaska wieś, tuż przy granicy z Białorusią, zadziwia swoją nazwą.
Nazwa wsi może pochodzić od biał. "багатыр" - bogaty człowiek. Jednak według innej wersji nazwa pochodzi od nazwiska Bohatyrowiczów (wymienionych m.in. w powieści Nad Niemnem) - rodu z drobnej szlachty, osadzonego tutaj w XVI wieku przez monarchów jako tzw. osoczników, strażników okolicznych królewskich puszczy.
Byłam tam przejazdem, przysiadłam na drewnianej ławeczce, by chwilę odpocząć przed dalszą podróżą. Moją uwagę przykuł napis na kamiennym krzyżu.
W czasie przynależności tych terenów do Imperium Rosyjskiego miejscowa ludność unicka została zmuszona do przejścia na prawosławie. Dopiero w 1905 roku dekret carski o tolerancji religijnej pozwolił na wybór pomiędzy katolicyzmem a prawosławiem. Mieszkańcy niemal w całości przyjęli rzymski katolicyzm. Świadectwem tego są liczne krzyże i kapliczki upamiętniające rok 1905 i tolerancję religijną. Doszło do sytuacji, że miejscowi, etnicznie pochodzenia ruskiego i używający gwary białoruskiej, identyfikując się z katolicyzmem uważają się za Polaków. [źródło]
Ta mała kapliczka przy krzyżu to tak bardziej w tradycji litewskiej.
OdpowiedzUsuńLitewskie kapliczki są bardzo ładne.
UsuńZłożona nazwa tej wsi, ciekawe czy tubylcy na co dzień używają jej w pełnym brzmieniu.
OdpowiedzUsuńTen drewniany dom za kapliczką ma ciekawie zwieńczoną ścianę szczytową.
Też zwróciłam uwagę na szczyt tego domu. Co do nazwy to pewnie i tak nie jest najdłuższa.
UsuńLAdne miejsce pod kapliczka z dwiema laweczkami, szukalysmy miejsca na rozlozenie naszych wiktualow i spozycie lanczyku...idealnie sie do tego nadalo.Trzy nas bylo i sobie pieknie odpoczelysmy...Przejechalysmy takze przez Stare Bohatyry.
OdpowiedzUsuńBohatery
UsuńŁaweczki i całe miejsce wybitnie nadające się do zatrzymania na odpoczynek..
UsuńBohatyry też ładnie brzmią.
UsuńZawsze znajdziesz coś ciekawego i godnego zobaczenia.
OdpowiedzUsuńMiło mi:)
UsuńCzy spotkałaś choć jednego? :)
OdpowiedzUsuńWsie w tamtych regionach sprawiają wrażenie zupełnie pustych.
Usuń