Translate

niedziela, 20 kwietnia 2014

Pisanki, kraszanki, nalepianki, wyklejanki...

W moim rodzinnym domu nie było specjalnych tradycji zdobienia pisanek. Pamiętam jedynie malowanie jajek w łupinach cebuli na piękne czerwono-rude kolory. Pisankami byliśmy obdarowywani. Przez lata zgromadziło się wiele różnorodnych małych dzieł sztuki:) Przy okazji świątecznego dekorowania domu odgrzebałam kilkudziesięcioletnie (w całkiem dobrym stanie) pisanki, a także kilka ciekawostek na tematy z nimi związane.
"Legenda głosi, że święta Magdalena, gdy szła w niedzielę wielkanocną do grobu Chrystusa, po drodze nakupiła jajek na posiłek dla Apostołów. Po spotkaniu zmartwychwstałego Chrystusa spostrzegła, że nawet jajka, które niosła, z radości zmieniły kolor, stały się czerwone i do dziś na pamiątkę tego zdarzenia ludzie malują jajka na Wielkanoc." [źródło]

Świąteczne jajka można podzielić ze względu na technikę zdobienia na: 
 • drapanki,
 • kraszanki (zwane też malowankami lub byczkami), 
 • oklejanki (naklejanki), 
 • nalepianki,
 • ażurki. [źródło]

Ciekawostki na temat jajek można znaleźć na stronie Jajko w kulturze (klik).


W Kołomyi na Ukrainie istnieje Muzeum pisanek (klik, klik). Są w nim pisanki z całego świata, m. in. z Cejlonu, Chin, Egiptu, Izraela, Kenii, Polski (z regionu łowickiego) ozdabiane różnorodnymi technikami. Są pisanki: haftowane, malowane, oblepiane, obszywane, wydrapywane, wyklejane. Materiałem na pisanki może być wypreparowane jajo kurze, przepiórcze, gęsie, kacze, strusie, orle, a także obrobiony do owalnego kształtu kamień, drewno i szkło. Na terenie muzeum znajduje się kilkunastometrowa pisanka z drewna, w której wnętrzu mieści się część ekspozycji. [źródło]


W Polsce też mamy Muzeum Pisanki. Mieści się ono w ulubionym przeze mnie Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w  Ciechanowcu:). W kolekcji są pisanki - "pisane" woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Są pisanki z drewna lipowego, wytapiane i wykuwane, ażurowe - wykonane maszyną dentystyczną. Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, z Ziemi Huculskiej, Nowogródzkiej, ukraińskie, rosyjskie, czeskie, morawskie, z Chin, Japonii, Kenii i wielu innych krajów. Na koniec 2012 r. w Muzeum zgromadzono 1941 pisanek. [źródło]Kilka galerii internetowych z pisankami
Na zakończenie pisanka, która może przejść do historii (klik).


P.S. Pięknie dziękuję wszystkim za życzenia świąteczne, miłe komentarze i e-maile:) Jestem pod ogromnym wrażeniem karteczki, którą dostałam od Marii - wieeelkie dzięki:).

18 komentarzy:

 1. Mam nadzieje że nie zburzę twojej radości ,ale muszę dodać ,że jest jeszcze druga osoba obdarowana zajączkami ,to Gosianka . To tak po sprawiedliwości ;))). Ty i Gosia dostałyście zajączki , a Hana i Mika , kurczaczka :)))) Zrobienie takiej karteczki jest dość czasochłonne ,a i orginalne pomysły nie wylatują z rękawa , chciałam obdarować cztery osoby , a tak orginalne karteczki miałam tylko dwie :))))))))

  Bardzo ciekawy post o pisankach . U nas w domu też nie było tradycji robienia pisanek .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Radość z karteczki jest podwójna - bo dzielona z GosiAnką. Ba, nawet potrójna - bo jeszcze i z JolkąM:) I jeszcze raz - bardzo serdecznie za nią dziękuję:))))

   Usuń
  2. Gapa ze mnie ,nie napisałam ,że także z Jolą :)))

   Usuń
  3. To nic, ja się wszystkiego dowiedziałam jak to z Jolą i GosiAnką było:)

   Usuń
 2. Mam kilka starych drewnianych pisanek, które darzę dużym sentymentem i zawsze wyciągam na Wielkanoc :)
  PS: Bardzo ciekawe informacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje czterdziestoletnie pisanki nie są z drewna - robione były na "żywych" jajkach":))))

   Usuń
  2. To jeszcze fajniej :)
   PS: Też ledwie się ruszam, żurek w chlebie mnie tak załatwił :)))

   Usuń
  3. Tajemnica takich jajek polega na ich odpowiednim ugotowaniu:) W przeciwnym razie - klapa, a właściwie "zapach" nie do zniesienia:)

   Usuń
 3. Droga Teńko, wsiąkłam w podane przez Ciebie linki i obawiam się, że zejdzie mi co najmniej do Bożego Narodzenia. :]

  U mnie też nie było pisankowej tradycji, dlatego ja sama poprzestaję na tym, że koloruję jajka w łupinach cebuli, a żeby było atrakcyjniej, to robię tak też z częścią jajek przepiórczych, które i bez tego wyglądają przepięknie ze swoimi naturalnymi wzorkami. :)

  Kartka Marii bardzo fajna, Maria jest pełna pomysłów. :)

  Pozdrawiam Cię świątecznie, życząc przy okazji wszystkiego najlepszego. :)

  PS. Podoba mi się Twoje podejście do obowiązków świątecznych - też robiłam zdjęcia i snułam się w sobotę wokół chałupy, zamiast w niej sprzątać i gotować. Co prawda nadrabiałam to potem do późna, ale już to chyba odespałam, więc nie ma o czym mówić. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do linków - to faktycznie dzięki temu, że ma się dostęp do internetu... można choćby takie muzeum w Kołomyi zwiedzić. Do Ciechanowca bliżej i ... na pewno jak tam będę - zwrócę uwagę na tę kolekcję pisanek:) Pięknie dziękuję za życzenia. A co do świąt - mają tę własność, że i tak, niezależnie od nas - i tak przychodzą, trwają, mijają:))))

   Usuń
 4. I like your Easter eggs!They are so preety!I have wooden eggs from Poznan Poland!
  I had a red painting egg,but its broken!I hope you had a lovely Easter!
  Wish you a happy week!
  Dimi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to miło, że masz polskie pisanki:) Tylko szkoda tego malowanego na czerwono. Pięknie dziękuję za życzenia:)

   Usuń
 5. Śliczne te pisanki;) Życzę spokojnego i radosnego świętowania!
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisanki są przede wszystkim ... stare i dawane od serca - i dlatego są cenne:)

   Usuń
 6. Fajnie tak poszerzyć wiedzę swą na temat jajek, bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudowne - piękny post - cudnie jest być posiadaczką takiej ilości kolorowych jajek i to kilkudziesięcioletnich - toż to majątek buziaki ślę Marii

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz i że tracisz swój cenny czas, aby zostawić po sobie ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...