Translate

środa, 20 sierpnia 2014

Szukam pana, który ma na imię Henryk... (cz. 5)

... i bardzo lubi przedwojenne kino:) Urodził się pod koniec czerwca 1915 r. W latach 1933-1935 był uczniem gimnazjum humanistycznego lub klasycznego w Grudziądzu.

Sądzę, że wszyscy Szanowni Czytelnicy, którzy zapoznali się z postem Miki pt. "Listy z przeszłości" i przeczytali moją dotychczasową opowieść o poszukiwaniu Henryka, mogą mieć wrażenie, że pominęłam ważną wiadomość. Wszak Henryk wspominał również o swojej szkole. W jego listach, jak pisze Mika, oprócz tematów poważnych przewijały się też i szkolne, narzekania na nauczycieli, opisy sztubackich dowcipów... W swoich poszukiwaniach nie mogłam pominąć tak istotnego szczegółu jakim był fakt, że Henryk uczęszczał do jednej ze szkół w Grudziądzu.

Pierwszym budynkiem, który pojawił mi się dosłownie przed drzwiami miejskiego autobusu, z którego wysiadłam, było przedwojenne Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze. Nie było co do tego żadnej wątpliwości, gdyż nad wejściem był jeszcze całkiem czytelny napis:) W trakcie swoich poszukiwań dowiedziałam się, że od roku szkolnego 1930/31 w Państwowym Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego nr 748  od oddziału V istniały klasy matematyczno-przyrodnicze i humanistyczne. Oficjalna nazwa szkoły brzmiała wtedy: Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze i Humanistyczne.Kolejną szkołą, na którą się natknęłam w pobliżu, było I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. Był remont i wakacje... Po rozmowie z bardzo sympatyczną i bardzo młodą panią sekretarką moja wiedza na temat tego budynku nie uległa poszerzeniu.

                                 

 

Podobnie było w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego. Tym razem zastałam bardzo sympatyczne panie woźne, które mnie poinformowały, że szkoła przygotowuje się do jubileuszu 90-lecia.No cóż... Tak na pierwszy rzut oka trudno było ustalić historię szkół, które uległy zniszczeniom wojennym, zmianom nazw i patronów. Czytałam gdzieś, że nawet królowa Jadwiga przez chwilę nie była wystarczająco dobrą patronką dla jednej z grudziądzkich szkół podstawowych. Dodam, że przez te 80 lat miały miejsce różnorodne reformy sytemu oświaty, które dodatkowo utrudniały ustalenie do jakiej szkoły chodził Henryk. Na dokładkę szkoły pozmieniały swoje siedziby. Przeglądając publikację Klubu Absolwentów Szkół Średnich Grudziądza z lat 1920-1956 [jest to źródło prawdopodobne, przepraszam autorów poniższego tekstu, ale nie zanotowałam dokładnie],  znalazłam następujące zdania: 
Dawne Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego mieściło się w budynku przy ul. Sienkiewicza, gdzie znajduje się obecnie Liceum im. Bolesława Chrobrego. Nadszedł już czas, aby powyższe licea powróciły do starych siedzib sprzed 1 września 1939 r. 

Będąc w muzeum, natknęłam się na kilka szkolnych pamiątek, m. in. zobaczyłam piękne, pewnie ręcznie wykonane, tableau. Przyjrzałam się dokładnie abiturientom z 1930 r. Gimnazjum Klasycznego w Grudziądzu, wśród których był jeden Henryk:)Na stronie fotopolska.eu znalazłam świadectwo dojrzałości Henryka Zielińskiego z 1938 r. Analiza tego dokumentu pozwala na poznanie przedmiotów nauczania i przedwojennej matury w Gimnazjum Państwowym im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu. Przypominam, że w poprzednim poście zamieściłam świadectwo ukończenia przez tego samego Henryka Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy 16 DP przy 65 Starogardzkim Pułku Piechoty w Grudziądzu.


Wędrując ulicami Grudziądza natknęłam się na przedwojenne Państwowe Liceum Pedagogiczne, czyli Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Stanisława Staszica. Nad napisem jest bardzo interesujący zabytek techniki.
W ryzalicie wejścia głównego znajduje się zegar z 1896 r. firmy Johann Friedrich Weule z niemieckiego miasta Bockenem. Mechanizm zegara napędzany jest dwoma ciężarkami, z których każdy waży kilkadziesiąt kilogramów. Wybija godziny pełne i półgodziny poprzez uderzenia młotka w dzwon umieszczony na dachu budynku. [na podstawie przewodnika turystycznego]
W ramach przygotowań do poszukiwań Henryka zapoznałam się z organizacją przedwojennego szkolnictwa. Do gimnazjum przyjmowano dzieci w wielu 10 lat, nauka trwała 8 lat. Jeżeli szukany przeze mnie Henryk urodził się w 1915 r., to w 1925 r. powinien iść do I klasy gimnazjum, które powinien skończyć, mając lat 18, w 1933 r. (w przewidywanym terminie - tak wynikałoby z rachunków). Nie wiadomo było jednak, które to było gimnazjum. 
Przed wojną w Grudziądzu, oprócz wspomnianego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego i Humanistycznego oraz Państwowego Seminarium Nauczycielskiego, były następujące szkoły:  
 • Państwowe Gimnazjum Klasyczne im. Jana III Sobieskiego,
 • Gimnazjum Koedukacyjne im. Goethego, 
 • Koedukacyjna Szkoła Handlowa, 
 • Państwowa Szkoła Budowy Maszyn, 
 • Państwowa Średnia Szkoła Hodowlano-Rolnicza,
 • Państwowe Gimnazjum Żeńskie, którego już samej nazwy mogłam nie brać pod uwagę.
Dodatkowo jeszcze Biblioteka Miejska mieści się w budynku, będącym w latach 1922- 1934 siedzibą Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Grudziądzu.A' propos biblioteki - jest ona ważnym miejscem w tej opowieści. To dzięki pracującemu tam panu bibliotekarzowi poszukiwania Henryka zbliżają się do końca. Poprzedni post kończy się następująco: 
Na pół godziny przed zamknięciem biblioteki w moich rękach trzymałam dokument, który sprawił, że bohater moich poszukiwań przestał być anonimowym Henrykiem!!!
Po opanowaniu drżenia rąk i emocji, zdałam sobie sprawę, co trzymam w ręku. Dokument, a właściwie siedem książeczek formatu trochę mniejszego od zwykłego uczniowskiego zeszytu, wiele wyjaśniał. Naśladując Henryka [na podstawie postu Miki], mogę tryumfalnie do Niego rzec: Już wiem, do jakiej BUDY Pan uczęszczał. :):):)

CDN.

Opowieść o moich poszukiwaniach Henryka: cześć Iczęść IIczęść III, część IV.

108 komentarzy:

 1. Jesteś Wielka Arteńko! JUż nie mogę się doczekać finału.

  Maleńka literówka w nazwisku zegarmistrza z Bockenem - Weule pisał się on. Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że też tak rzeknę "pełny szacun":)))) Dla wiedzy i dla Osoby, która czyta tak dokładnie:))))
   Rany - a ja to piszę w popsutych okularach:)))) Bo nie mam czasu iść do okulisty:)))

   Usuń
 2. Zaczekam, zaczekam spokojnie, spokojnie powiadam... pow...mmmmm :) na ciąg dalszy.
  Serdecznie pozdrawiam autorkę i pytanie czy ten zegar działa? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za cierpliwość:)
   W przewodniku z 2014 r. napisano, że w 1993 r. zegar został naprawiony i zakonserwowany. Szczerze mówiąc, mogłam nie słyszeć wybijanych godzin ze względu na ogólne "zalatanie", ale jak patrzę na fotografie to zegar mógł wskazywać faktyczny czas:)
   O zegarze:
   http://www.mmgrudziadz.pl/artykul/jedyny-w-grudziadzu-zegar-wiezowy-jest-w-centrum-ksztalcenia-ustawicznego

   Usuń
  2. Specjalnie dla Ciebie - wkleiłam zdjęcie zegara:) Mogłam przechodzić tamtędy ok. godz. 14.15 w drodze do biblioteki:)

   Usuń
 3. Piaty odcinek i dalej w napieciu! juz wiemy szfystko o edukacyjnym systemie Grudziadza przedwojennego i ze Henius tam gdzies sie ksztalcil...pacjencja nasza bedzie nagrodzona mam nadzieje niedlugo! sciskam cala nerviosa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję nie nerviosa:))) A może by tak posłuchać jak chłopcy grają na cuatro?

   Usuń
  2. odcinki H jak Henryk ;)
   Tylko dużo ciekawsze od serialu z innymi literami alfabetu :)

   Usuń
  3. Ha, ha, ha - najpierw nie wiedziałam o czym piszesz:))) Ale już wiem:)
   Aż takiego porównania się nie spodziewałam:) Scenariusze serialowe piszą fachowcy, ten pisze samo życie:)

   Usuń
 4. A jednak przyjdzie jeszcze poczekać :) ...ale może to i dobrze, bo pierwsza nerwówka minęła (mówię za siebie) i jeszcze przyjemniej mi się czyta :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi niezmiernie, a jak do tego dołożę brak konieczności wspomagania się melisą... to spokojnie mogę pisać kolejną część:)

   Usuń
 5. Obstawiam Goethego !
  Fascynujące !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że historia poszukiwań Henryka jest dla Ciebie fascynująca:)
   A dlaczego wybrałaś Gimnazjum Koedukacyjne im. Goethego?

   Usuń
  2. Bo Henryk poetom był. I mam czuja !

   Usuń
  3. Aaa, tylko że to było Gimnazjum Koedukacyjne im. Goethego Niemieckiego Stowarzyszenia Szkolnego w Grudziądzu - prywatne i z niemieckim językiem wykładowym.

   Usuń
 6. Pięknie:) Niesamowita historia i Heńka, i jego poszukiwań:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o czym ja będę pisać, jak już wszystko wyjaśnię???

   Usuń
  2. O swoich rejsach wreszcie!!!

   Usuń
  3. Ha, ha, ha:)) Moje rejsy nie były tak emocjonujące:)

   Usuń
  4. Zacznij pisać książki. Ja tak poważnie! Jesteś świetna!

   Usuń
  5. Tak na poważnie - wielkie dzięki, ale kto by chciał takie książki czytać:) A poza tym - trudno by było samemu taki scenariusz wymyślić, a tu... życie podsuwa kolejne karty historii:)

   Usuń
  6. Mika coś podsunie, a jak nie ona, to inne Kury:))) Ja przeczytam!!!

   Usuń
  7. To pomyślę - dla Ciebie warto coś napisać:)

   Usuń
 7. Taaaa.... Optymistka ze mnie była, wierząc, że się czegoś konkretnego dowiem wreszcie...
  Co do szkół to obstawiam to pierwsze, Matematyczno-Przyrodnicze i Humanistyczne (ta fizyka!) albo Klasyczne. Ciekawe...
  I co to za ostatnia część dalej nic nie wyjaśniająca???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, to już mamy wytypowane trzy szkoły:)))
   A ja nadal czekam na Ciebie, bo Ty masz w ręku - jak weźmiesz widokówkę - rozwiązanie. Patrz komentarze pod Waszym postem:)
   Wszystko już prawie... zbliża się do końca. I co będzie??? Żal, że się skończyło:))))

   Usuń
  2. No niestety, chyba zbyt tępa jestem...

   Usuń
  3. Nieee, tylko patrzysz nie na to co trzeba:))) Popatrz tak bardziej ooogólnie:)

   Usuń
  4. Mikuś, pokaż karteczkę, Mikuś pokaż karteczkę, Mikuś pokaż karteczkę !
   Cóś wyknujem !

   Usuń
  5. Arteńko, pod którym postem komentarze przekopać ? Będem detektywem tropicielem !

   Usuń
  6. Zagadka z kartką to taka łatwizna jak ta z zajączkiem .....nad mofetą .

   Usuń
  7. Zagadka z karteczką to pikuś w porównaniu z zajączkiem:))) W komentarzach nie ma tego co na karteczce, chociaż...
   Miko, mam pomysł - napiszę w @

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Poczekaj jeszcze trochę, piszę kolejną część:)

   Usuń
  2. Bożena, więcej nas tu takich...

   Usuń
  3. Jak się uda i Mika zechce, to pokaże karteczkę:)

   Usuń
 9. Cytat ż Arteńki : Taaak, całe życie się uczy:) Dwa razy byłam nad tą mofetą, tak mnie zauroczyła. I jak tu nie podzielić się radością z wiedzy na temat jej istnienia z blogowymi koleżankami:) .To cytat z komentarzy pod postem : A co z zajączkiem .
  Ona się z nami dzieli radością wiedzy o Grudziądzu . Więc cicho sza ,pozwólmy się jej cieszyć :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, ha, ha:)))) No nieee, cytują mnie:)))) Nie dzielę się z Wami wiedza o Grudziądzu (nawet by mi to do łowy nie przyszło) Ja tylko... zaprosiłam Was do wspólnego odkrywania młodości Henryka:)

   Usuń
  2. A poza tym pod TĄ szkołą byłam ok. 2 razy dziennie, co jak łatwo obliczyć daje w sumie ok. 10 razy podczas całego pobytu:)

   Usuń
  3. Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze.
   Tam był przystanek autobusowy.Mogłaś tam być dwa razy dziennie.

   Usuń
  4. :) Tam jest przystanek autobusowy:)

   Usuń
  5. To do niego chodził henry?

   Usuń
 10. Piękna opowieść, czekam na ciąg dalszy :))) Pozdrowionka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już niedługo będzie:) Dzięki za dobre słowa:)

   Usuń
 11. Mika, może na kartce jest szkoła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecie pisałam, że na kartce poczta!!!

   Usuń
  2. Ja pierdzielę........................... był listonoszem.......bo na naczelnika za młody!!!!!!

   Usuń
  3. TA poczta, z której listy wysyłał??

   Usuń
  4. No nieee, dziewczyny:)) Ja się chyba ...
   Ha, ha, ha:))) A ja myślałam, że to takie oczywiste:)

   Usuń
  5. Albo zegarmistrzem na fasadzie poczty jest zegar.....i poczta jest na ulicy Henryka Sienkiewicza, ale , co to ma za znaczenie???

   Usuń
  6. Mika mógł wysyłać , bo to stary budynek z historią........

   Usuń
  7. Raczej nie był zegarmistrzem:) Widzę Mnemo, że zajrzałaś do Grudziądza:)

   Usuń
  8. Jeśli chodzi o drugą część zdania, to ma ona znaczenie:)

   Usuń
  9. Ale którego zdania? 1,2 czy3?

   Usuń
  10. Tego, w którym pytasz się "ale , co to ma za znaczenie???"

   Usuń
  11. To co, pocztę miał po drodze do szkoły i jeszcze mieszkał w pobliżu??? Szkoła na Sienkiewicza? Henryka zresztą? Prapraprapraprawnuk Sienkiewicza??

   Usuń
  12. To by wychodziło, że Gimnazjum Sobieskiego?

   Usuń
  13. A na dokładkę znalazłam na cmentarzu w Grudziądzu grób Henryka Sienkiewicza.

   Dopisałabym uśmieszek, ale nie wypada.

   Usuń
  14. On się nazywał Henryk Sienkiewicz!!!!!

   Usuń
  15. Jeśli już to prawnuk, z trudem praprawnuk:)

   Usuń
  16. W Grudziądzu i obecnie mieszka około 50 osób, które noszą to nazwisko.......więc......

   Usuń
  17. A ilu jest Henryków Sienkiewiczów?

   Usuń
  18. Ilu Henryków to trudno stwierdzić, przynajmniej w tak krótkim czasie. Ale Grudziądz nie jest miastem, gdzie to nazwisko jest bardzo popularne, są miasta, gdzie jest bardziej:
   m. Białystok (618)
   Warszawa (613)
   Białystok (399)
   Szczecin (250)
   Mońki (235)
   m. Wrocław (233)
   Gdańsk (233)
   m. Olsztyn (225)
   m. Łódź (184)
   m. Suwałki (173)

   Usuń
  19. Jej, Mnemo, ale z Ciebie chodząca... książka telefoniczna. Mam nadzieję, że zechcesz wziąć udział w dalszych poszukiwaniach:)

   Usuń
  20. Tak mi przyszło do głowy z tym nazwiskiem, bo znałam kiedyś chłopaka który nazywał się Adam Mickiewicz i takiego jednego pana dyrektowa nieistniejącego już przedsiębiorstwa, który się zwał Michał Anioł.......poważnie, więc jeśli w tym 1915 roku w rodzinie Sienkiewiczów urodził się chłopczyk to mogli mu dać Henryk, ot choćby na pamiątkę naszego noblisty z 1905 roku.....

   Usuń
  21. Jeśli idę w dobrą stronę to czemu nie:)))

   Usuń
  22. Michał Anioł to był też taki aktor w latach 70-tych i 80-tych

   Usuń
  23. Ja znam osobiście Henryka Sienkiewicza - legendarnego bosmana na "Zawiszy":)

   Usuń
  24. :))

   czyli już masz dwóch na koncie:))

   Usuń
  25. No, tak:) U jednego byłam w Woli Okrzejskiej i Oblęgorku, z drugim pływałam na Morzu Północnym:)

   Usuń
 12. Tylko spokojnie... to do siebie:) czekam dalej

  OdpowiedzUsuń
 13. What a beautiful story dear friend!Wonderful pictures!
  Thank you for sharing!
  Dimi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dimi, jakże się cieszę, że i Ty na swój australijsko-grecko-angielski sposób uczestniczysz:)

   Usuń
 14. Tym sposobem to może jeszcze długo potrwać, niemniej jednak muszę stwierdzić, że miasto podoba mi się coraz bardziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie:))) Już niedługo:) Miasto warte podobania:)

   Usuń
 15. No więc, któż zacz, ten Henryk?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Henryk był uczniem bardzo dobrej szkoły w Grudziądzu:)

   Usuń
 16. Bozsz! nie strzymam i to brzekanie na cuatro nie pomoze...jutro bede w drodze i dopiero o polnocy dotre...takie moje destino...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrej podróży, jak odsapniesz - zapraszam do ... Grudziądza:)

   Usuń
 17. Grażyna, destino nie destino, trza je brać w swoje rence. Na którymś lotnisku gdzieś internet majo. A jeśli nie, wedrzyj się w samolocie do kabiny pilotów i zażądaj tegoż. W końcu ważna sprawa, nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hano, a jak Grażyna podobnie do Franka Dolasa zechce coś przy okazji wywołać???Tfu, trzeba odpukać w niemalowaną... jaworową deseczkę:)

   Usuń
 18. Henryk Zieliński fajny chłopok bardzo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, ale NASZ Henryk był blondynem:)

   Usuń
 19. Alez mnie wciagnelo! Piekne te stare budynki szkolne. Pamietam, ze gdy przeniesiono nam liceum do takiego gmachu, to bylam b. szczesliwa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też chodziłam do takiego liceum:)

   Usuń
  2. Kasia, u nas kartka od Arteńki jest, Leć zgadywać!

   Usuń
  3. Według mnie na kartce jest Gimnazjum Matematyczno Przyrodnicze i Humanistyczne

   Usuń
  4. chyba ćma mnie wlazła na łoczy

   Usuń
  5. Trzeba odpocząć:) A może by tak dobranoc :)))

   Usuń
  6. To idź tam do Hany, bo ja kolejne koncepcje snuję:)) Przez Ciebie nie będę spać!!!!! Wrrrrrrrrr

   Usuń
  7. Oj, nieee, Mnemo, w życiu nie chcę być powodem Twojej bezsenności:)

   Usuń
 20. Gdyby ktoś był zainteresowany pomysłami moich koleżanek na temat tego, kim był Henryk, odsyłam do pastelowego Kurnika:)
  http://dzikakurawpastelowym.blogspot.com/2014/08/kartka-z-grudziadza.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja już chyba przypuszczam :-) ... ale poczekam na odcinek :)))

   Usuń
  2. Za pół godziny będzie następna część:)

   Usuń
  3. Ewo - wierna Czytelniczko, dzięki za oczekiwanie:)

   Usuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz i że tracisz swój cenny czas, aby zostawić po sobie ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...