Translate

wtorek, 7 listopada 2017

Nepomucen z Wólki Panieńskiej

Wieś położona obecnie we wschodniej części gminy Zamość. Po raz pierwszy została wzmiankowana w 1780 r. pod nazwą Panieńskie - wraz z Jatutowem określana jako uposażenie klasztoru klarysek w Zamościu. W następnych dziesięcioleciach nazwa wsi występowała wprawdzie w różnych formach, zawsze jednak uwzględniających byłe właścicielki, czyli „panny” klaryski czy szarytki. Już w 1811 r. wykazana została po raz pierwszy jako Wólka Panieńska, a następnie w roku 1862 i 1893, jednakże w 1948 r. znowóż użyto nazwy Panieńskie. Pod rokiem 1911 wspomina się nawet o Kolonii Wólka Panieńska, liczącej zaledwie 6 gospodarstw chłopskich.


Początków obecnej wioski o nazwie Wólka Panieńska można doszukiwać się już na przełomie XVII i XVIII wieku, gdy wdowa-ordynatowa Anna z Gnińskich Zamoyska darowała klaryskom zamojskim wieś Jatutów z folwarkiem oraz pewne grunty sąsiedniej wsi Kalinowice. Właśnie te ostatnie grunty z czasem przyjęły nazwę Panieńskich, przez długi czas nie stanowiąc jakiejś wyodrębnionej osady typu wiejskiego. Wówczas istotniejszą rolę odgrywał tu jedynie miejscowy folwark, rozwinięty w końcu XIX stulecia.


Po roku 1866 Wólkę Panieńską przejęto do rosyjskich dóbr rządowych. Wkrótce potem sprzedano ją w ręce prywatne. W 1883 r. właścicielem tutejszego folwarku wymieniany był Feliks Kwiatkowski, którego spadkobiercy w 1901 r. sprzedali Panieńskie Żydowi Aaronowi Pfefferowi z Zamościa. Z kolei w 1913 r. od Bajracha Pfeffera folwark (wraz z dobrami Mocówka) został zakupiony przez braci Salomona i Eliasza Epsztajnów oraz Sanela Garfinkiela, bogatych kupców zamojskich. Do nich należał jeszcze w 1928-30 r. [źródło]We wsi stoi figura postawiona przez mieszkańców Wólki Panieńskiej w 1905 roku. Została wzniesiona jako dziękczynna, upamiętniająca ukaz o tolerancji religijnej wydany przez cara Mikołaja II. [źródło]P.S. O innych wędrówkach szlakiem Nepomucenów można przeczytać w zakładce Nepomuki.

14 komentarzy:

 1. Na figurce bardzo widać upływ czasu. Ciekawe że wnęka z figurką nie znajduje się od strony drogi, tylko z boku :)
  Pięknie się prezentuje na zmierzchającym niebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że umiejscowienie kapliczek wskazuje na dawny układ dróg, strug, rozstajów.

   Usuń
  2. Masz rację Arteńko, nie pomyślałam o tym, to by wyjaśniało, dlaczego ten Nepomuk umiejscowiony jest w bocznej wnęce, kiedyś droga pewnie przebiegała inaczej :)

   Usuń
  3. Myślę, że umiejętnie patrząc na okolicę można się wiele dowiedzieć o historii.

   Usuń
 2. Hello dear friend!
  What an historical place to visit!
  The statue is very impressive!
  Wonderful pictures and the last one is very magical!
  Have a lovely week!🌞🙂
  Dimi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie dziękuję za życzenia. Bardzo lubię fotografować zachody słońca, stąd dosyć często się u mnie pojawiają:)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawe historie o Nepomukach opisujesz :)
  Swoją drogą, nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że "Panieńska" pochodzi od zakonnic ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Nepomukami wiążą się same ciekawe historie:)

   Usuń
 4. Ta kapliczka z Nepomucenem odbiega wygladem od pozostalych...malusienki nepomuk w niszy dosc mocno obudowanej, ciekawa kapliczka. Soatalam wczoraj email kolezanki z liceum, ktora podczytuje moj blog i dowiedzila sie o nasej pasji nepomukowej, wiec ta kolezanka mieszka w Nysie i zawiadamia mnie o nepomuku nyskim, a ja zajrzalam do google'a i przeczytalam ,ze w miasteczku jest ich az 5! trzeba bedzie sie wybrac...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie trzeba się będzie wybrać:)

   Usuń
 5. Nieustannie zaglądam i czekam na wpis z innej kategorii niż powyższy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O masz:) Ty mi pomóż, a nie poganiaj:)

   Usuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz i że tracisz swój cenny czas, aby zostawić po sobie ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...