Translate

piątek, 13 grudnia 2013

Jak każe polska tradycja...

... w dzień świętej Łucji czas zacząć przygotowania do świąt. Według wierzeń ludowych, nieprzestrzeganie tego terminu mogłoby wywołać niezgodę w rodzinie, a przecież nikt dobrowolnie nie chciałby do tego doprowadzić.


Tradycje związane ze świętą Łucją szczególnie silne były na Podhalu (klik).

Tego dnia rozpoczynało się cykliczne prognozowanie pogody na wszystkie miesiące nowego roku. Obserwowano warunki atmosferyczne przez dwanaście dni: od dnia św. Łucji do Bożego Narodzenia (polskie dni) oraz od Bożego Narodzenia do Trzech Króli (ruskie dni) i szacowano pogodę na cały rok. Dzień św. Łucji kojarzony był z czarownicami. Ludzie bali się czarów, gdyż uważali, że rzucane są one zarówno na nich, jak i ich dorobek, a zwłaszcza na bydło (krowy). W związku z tym wierzyli w skuteczność wielu metod mających na celu zapobieganie negatywnym skutkom czarów, m.in. smarowanie święconym czosnkiem słupów w stajniach, kadzenie krów święconymi ziołami, rozsypywanie maku przy wejściu do stajni.

 

Wspomniany wyżej zwyczaj przepowiadania pogody znajduje odzwierciedlenie w przysłowiu: "Od Łucyi dni dwanaście policz sobie do Wilii, patrz na słonko i na gwiazdy, a przepowiesz miesiąc każdy". W mojej okolicy ranek dziś był mglisty, trochę mroźnego wiatru, ale teraz jest piękne słoneczko - tak wiec styczeń zapowiada się całkiem nieźle. "Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi."


Polskie przysłowia ludowe, związane z osobą św. Łucji, mówią również o przełamaniu dominacji nocy nad światłem. To witanie słońca odnajdziemy w powiedzeniu "Święta Łucja dnia przyrzuca".


Dzień świętej Łucji szczególnie obchodzony jest w Szwecji (klik), gdzie odbywają się pochody dziewcząt, ubranych na biało, w wiankach z płonącymi świecami.


Dzisiejszy post wzbogaciłam fotografiami ostatnio przeze mnie ozdobionych świec. Nie są, co prawda, przeznaczone do wianków świętej Łucji, ale mogę je potraktować jako wstęp do przedświątecznych przygotowań.


P.S. Święta Łucja jest patronką niewidomych i tych wszystkich, którzy potrzebują dobrego wzroku: krawców, szwaczek, tkaczy, pisarzy, itp. Myślę, że dotyczy to również wszelkich twórców rękodzieła. Tak więc - zdrowych oczu mam wszystkim w tym dniu życzę.

14 komentarzy:

 1. Powiem szczerze, że o tej św. Łucji to nie wiedziałam :) A oczy - przydałyby się lepsze, niewątpliwie, bo wzrok już nie ten - trzeba pracować w okularach albo soczewkach :)
  Świece ślicznie wyszły :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeszcze Ci napiszę o innych zwyczajach związanych ze św. Łucją z Twoich okolic:)
   Na Ponidziu zbierano 12 nadpalonych szczap i odkładano je po jednej aż do Wigilii. "Rozpalony z nich przed pasterką ogień służył do rozżarzenia cegły. Należało w nią uderzyć nowym sierpem, by wykrzesać iskrę i sprowadzić w ten sposób do izby kobietę - uosobienie czarownicy wrogiej żywemu dobytkowi. Jeśli ta się pojawiła, trzeba było ją sowicie ugościć, by - jak wierzono - uchronić się przed złą mocą wiedźm."
   W dzień św. Łucji napełniano też butelkę wodą. W Wigilię sprawdzano poziom cieczy w naczyniu. Jeśli wody było mniej uważano, że nadchodzi rok suchy i przez to nieurodzajny.
   Świece (moje pierwsze w życiu) wyszły całkiem, całkiem. Tylko zdjęcia fatalne. Tak więc naturalnego światła ze słoneczka życzę:) Dla naszych oczu i lepszych fotografii:)

   Usuń
 2. Dzięki za opisy zwyczajów , świece super pozdrawiam Dusia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Chętnie bym coś jeszcze napisała, ale ... brakuje mi czasu. Może po Nowym Roku:)

   Usuń
 3. Z wielką przyjemnością przeczytałam ten post :) fajne ciekawostki ludowe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe opisy zwyczajów :)
  Pięknie ozdobiłaś świece:)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:) Lubię sięgać do tradycji i zwyczajów staropolskich:)

   Usuń
 5. piękne świece...i bardzo ciekawy post
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Łucja - moja patronka od bierzmowania :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie perełki są najlepsze - nie wszyscy to wiedzą, a też nie zawsze łatwo znaleźć wszelkie ciekawe informacje.
  Świece super - gwiazdy betlejemskie to motyw iście świąteczny... bardzo je lubię...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz o północnej godzinie:) Lubię takimi sprawami się zajmować, więc z przyjemnością szukam różnorodnych informacji:)

   Usuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz i że tracisz swój cenny czas, aby zostawić po sobie ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...