Translate

piątek, 13 grudnia 2013

Jak każe polska tradycja...

... w dzień świętej Łucji czas zacząć przygotowania do świąt:) Według wierzeń ludowych, nieprzestrzeganie tego terminu mogłoby wywołać niezgodę w rodzinie, a przecież nikt dobrowolnie nie chciałby do tego doprowadzić :)
Tradycje związane ze świętą Łucją szczególnie silne były na Podhalu (klik).
Tego dnia rozpoczynało się cykliczne prognozowanie pogody na wszystkie miesiące nowego roku. Obserwowano warunki atmosferyczne przez dwanaście dni: od dnia św. Łucji do Bożego Narodzenia (polskie dni) oraz od Bożego Narodzenia do Trzech Króli (ruskie dni) i szacowano pogodę na cały rok. Dzień św. Łucji kojarzony był z czarownicami. Ludzie bali się czarów, gdyż uważali, że rzucane są one zarówno na nich, jak i ich dorobek, a zwłaszcza na bydło (krowy). W związku z tym wierzyli w skuteczność wielu metod mających na celu zapobieganie negatywnym skutkom czarów, m.in. smarowanie święconym czosnkiem słupów w stajniach, kadzenie krów święconymi ziołami, rozsypywanie maku przy wejściu do stajni. 
Wspomniany wyżej zwyczaj przepowiadania pogody znajduje odzwierciedlenie w przysłowiu: "Od Łucyi dni dwanaście policz sobie do Wilii, patrz na słonko i na gwiazdy, a przepowiesz miesiąc każdy". W mojej okolicy ranek dziś był mglisty, trochę mroźnego wiatru, ale teraz jest piękne słoneczko - tak wiec styczeń zapowiada się całkiem nieźle:) - "Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi.
Polskie przysłowia ludowe, związane z osobą św. Łucji ,mówią również o przełamaniu dominacji nocy nad światłem. To witanie słońca odnajdziemy w powiedzeniu "Święta Łucja dnia przyrzuca". 
Dzień świętej Łucji szczególnie obchodzony jest w Szwecji (klik, klik), gdzie odbywają się pochody dziewcząt, ubranych na biało, w wiankach z płonącymi świecami.
Przy okazji prezentuję kilka fotografii ostatnio przeze mnie ozdobionych świec. Nie są, co prawda, przeznaczone do wianków świętej Łucji, ale mogę je potraktować jako wstęp do przedświątecznych przygotowań:)P.S. Święta Łucja jest patronką niewidomych i tych wszystkich, którzy potrzebują dobrego wzroku: krawców, szwaczek, tkaczy, pisarzy, itp. Myślę, że dotyczy to również wszelkich twórców rękodzieła. Tak więc - zdrowych oczu mam wszystkim w tym dniu życzę:)

14 komentarzy:

 1. Powiem szczerze, że o tej św. Łucji to nie wiedziałam :) A oczy - przydałyby się lepsze, niewątpliwie, bo wzrok już nie ten - trzeba pracować w okularach albo soczewkach :)
  Świece ślicznie wyszły :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeszcze Ci napiszę o innych zwyczajach związanych ze św. Łucją z Twoich okolic:)
   Na Ponidziu zbierano 12 nadpalonych szczap i odkładano je po jednej aż do Wigilii. "Rozpalony z nich przed pasterką ogień służył do rozżarzenia cegły. Należało w nią uderzyć nowym sierpem, by wykrzesać iskrę i sprowadzić w ten sposób do izby kobietę - uosobienie czarownicy wrogiej żywemu dobytkowi. Jeśli ta się pojawiła, trzeba było ją sowicie ugościć, by - jak wierzono - uchronić się przed złą mocą wiedźm."
   W dzień św. Łucji napełniano też butelkę wodą. W Wigilię sprawdzano poziom cieczy w naczyniu. Jeśli wody było mniej uważano, że nadchodzi rok suchy i przez to nieurodzajny.
   Świece (moje pierwsze w życiu) wyszły całkiem, całkiem. Tylko zdjęcia fatalne. Tak więc naturalnego światła ze słoneczka życzę:) Dla naszych oczu i lepszych fotografii:)

   Usuń
 2. Dzięki za opisy zwyczajów , świece super pozdrawiam Dusia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Chętnie bym coś jeszcze napisała, ale ... brakuje mi czasu. Może po Nowym Roku:)

   Usuń
 3. Z wielką przyjemnością przeczytałam ten post :) fajne ciekawostki ludowe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe opisy zwyczajów :)
  Pięknie ozdobiłaś świece:)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:) Lubię sięgać do tradycji i zwyczajów staropolskich:)

   Usuń
 5. piękne świece...i bardzo ciekawy post
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Łucja - moja patronka od bierzmowania :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie perełki są najlepsze - nie wszyscy to wiedzą, a też nie zawsze łatwo znaleźć wszelkie ciekawe informacje.
  Świece super - gwiazdy betlejemskie to motyw iście świąteczny... bardzo je lubię...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz o północnej godzinie:) Lubię takimi sprawami się zajmować, więc z przyjemnością szukam różnorodnych informacji:)

   Usuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz i że tracisz swój cenny czas, aby zostawić po sobie ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...