Translate

czwartek, 2 stycznia 2014

Święta w Tatrach...

... nie były w tym roku udane. Może to sprawiła pechowa trzynastka? 26 grudnia strażacy w Zakopanem jeszcze usuwali zagrażające przechodniom drzewa, cześć domostw i ulic była pozbawiona prądu. Na szczęście nie wiało już prawie wcale.
Następnego dnia  zobaczyłam skutki halnego. Wszystkie szlaki były zawalone drzewami. Nie dało się nawet przejść Drogą pod Reglami, co kilka metrów leżały powalone ogromne świerki i buki.

Droga pod Reglami

Nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała zapuścić się w jakąś dolinkę, mimo tarasujących szlak drzew:). Ale po przejściu nad..., pod..., obok..., po zboczu lub brzegiem strumienia, poddałam się przy mostku, który był zawalony ogromnym świerkiem. Stwierdziwszy, że aż tak bardzo nie jestem ciekawa, co dalej w tej dolince się dzieje, wycofałam się tą samą drogą, myśląc sobie w duchu: "Po co ja tam wchodziłam???"

"Szlak" w Dolinie za Bramką

Największe zniszczenia zobaczyłam w Dolinie Kościeliskiej, najpiękniejszej do niedawna dolinie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z jej uroku zostało niewiele, wszędzie są połamane lub powyrywane drzewa. Poniżej dwa zdjęcia wykonane z jednego miejsca - ucierpiała przede wszystkim prawa strona doliny, po lewej stronie (od wejścia) zniszczeń prawie nie widać.


Szlaki turystyczne były praktycznie niedostępne. Po kilku dniach oczyszczono najważniejsze z punktu widzenia turystycznego doliny: Bystrej, Białego, Strążyską, Kościeliską. Moja ulubiona zimą Droga nad Reglami nie wiem, czy będzie możliwa do przejścia w całości ... latem.


Dolinę Kościeliską widziałam wiele razy o każdej porze roku. Na szczęście,  gdyż nie sądzę, że za 50 lat nowe pokolenia będą mogły zobaczyć ją w takiej krasie. Zniszczenia, jakie wyrządził halny, są ogromne, a widok bardzo przygnębiający.

Droga w Dolinie Kościeliskiej

Widok z polany Stare Kościeliska

Na oglądanie skutków halnego w Dolinie Chochołowskiej nie miałam już siły.

10 komentarzy:

 1. Faktycznie bardzo przygnębiająco to wygląda :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj ta Matka Natura... Chyba ktoś musiał ją bardzo zdenerwować...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba tak... Mówią, że pokarało górali... Albo turystów. A mnie tych drzew po prostu żal...

   Usuń
 3. W Tatrach nigdy nie byłam ale się cieszę że jesteś zadowolona - jak tam pięknie a gdybym była z tobą również bym si e zapuściła jako stary harcerz w takie klimaty - buziaki ślę Marii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, to miło, że wśród nas są harcerze:)

   Usuń
 4. Bardzo smutny widok, szkoda tych drzew ....
  Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo, bardzo smutno, wręcz przygnębiająco - a jak się wiele razy widziało te doliny w całej okazałości, to aż się nie chce w to uwierzyć.
   Dziękuję jeszcze raz za życzenia.

   Usuń
 5. Wygląda to bardzo, bardzo smutno i jaka szkoda tych pięknych drzew.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielka szkoda, nigdy wcześniej nie widziałam tak ogromnych zniszczeń.

   Usuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz i że tracisz swój cenny czas, aby zostawić po sobie ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...